Allianz Sigorta

Allianz Sigorta

Allianz Sigorta

Allianz Sigorta dünya finans ve sigorta devi

1890 yılında kurulan Allianz Grup, dünyanın önde gelen sigorta şirketlerinden ve finans hizmetleri sağlayıcılarından biridir. Allianz Grup 142.000’i aşkın çalışanıyla 70’in üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir.

Müşterileri ve acenteleriyle birlikte dünyanın en güçlü finans topluluklarından biri olan Allianz, 2012 yılında 106,4 milyar Euro toplam gelir ve 9,5 milyar Euro faaliyet karı elde etmiştir.

Tüm dünyada yaklaşık 78 milyon bireysel ve kurumsal sigortalı, finansal fırsatlardan en etkin şekilde yararlanmak ve kendilerini risklere karşı korumak için Allianz’ın bilgisi, global varlığı, sermaye gücü ve saygınlığına güvenmektedir.

Allianz Sigorta' dan bir devrim. Seçim özgürlüğü sağlayan Moduler Sağlık Sigortası

Allianz Sigorta’ dan bir devrim. Seçim özgürlüğü sağlayan Moduler Sağlık Sigortası

Allianz Sigorta Tarihçesi

1923 : İtalyan sigorta şirketi RAS, Şark Sigorta’yı kurdu. Şirket ilk olarak yangın ve nakliyat alanlarında faaliyet göstermeye başladı.

1950-1970 : Şark Sigorta, 1950’li yıllarda zorunlu trafik sigortası, kaza ve hayat; 60’lı yıllarda makine montaj branşlarını ürün yelpazesine ekledi.

1974 : Şark Sigorta, Koç Topluluğu’nun bünyesine girdi.

1980’ler : Şark Sigorta, Türkiye’nin ilk paket sigortaları “Tüm Ev”, “Özel Emeklilik Sigortası” ve “Tüm İşyeri Paket Poliçesi”ni hizmete sundu.

1988 : Dünyanın finans ve sigorta devi Allianz ile Japonya’nın en büyük sigorta şirketi Tokio Marine Şark Sigorta’ya ortak oldu.

1991 : Şark Hayat Sigorta A.Ş.(bugünkü adıyla Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş.) kuruldu.

Hayat ve Hastalık Sigortası faaliyetlerini Şark Hayat Sigorta A.Ş. adı altında yürüten şirket, Avrupa standartlarındaki “Limitsiz Sağlık Sigortası” ve “Birleşik Hayat Sigortası” ürünlerini Türkiye’de hayata geçiren ilk sigorta şirketi oldu. “Büyüyen Çocuk Sigortası” ise sektörde çocuklara yönelik ilk sigorta ürünüydü.

1998 : Şark Sigorta A.Ş. ve Şark Hayat Sigorta A.Ş, Koç Allianz Sigorta A.Ş. ve Koç Allianz Hayat Sigorta A.Ş. olarak isim değişikliğine gitti.

2001 : Koç Allianz Sigorta A.Ş. ve Koç Allianz Hayat Sigorta A.Ş. tek elden yönetilmeye başladı.

2003 : Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Türkiye’de uygulamaya konmasının ardından Koç Allianz Hayat Sigorta A.Ş., Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. ismini alarak Türkiye’de bireysel emeklilik alanında faaliyet gösteren ilk 5 şirketten biri oldu.

2008 : Allianz, ortağı Koç Holding’e ait Koç Allianz hisselerini devralarak Koç Allianz Sigorta’nın yüzde 84,2’sinin ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik’in yüzde 87’sinin sahibi haline geldi.

7 Ekim 2008 tarihi itibarıyla şirketlerimizin ünvanları, Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. olarak değiştirildi.

2009 : Allianz, ülkemizde risk yönetimi ve risk mühendisliği kavramının yaygınlaşmasına katkıda bulunma hedefiyle www.allianzrisk.com web sitesini hayata geçirdi.

2011 : 23 Ekim 2011 tarihinde Van’da yaşanan deprem felaketinin ardından Allianz, sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirerek Van’ın Mollakasım Köyü’nde bir ilkokul, sağlıkevi ve lojman inşa etmiştir.

Allianz Sigorta, Türkiye sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin 2011 yılı sonuçlarına göre en yüksek teknik karı elde etmiştir.

2012 : Allianz, 2012 yıl sonu itibariyle 1.656.780 sigortalısı ile bireysel ve kurumsal müşterilerine Mal ve Kaza, Hayat ve Emeklilik branşlarında çok çeşitli ürünlerin yanı sıra geniş bir anlaşmalı servis tedarikçi yelpazesi ve kapsamlı poliçe teminatı sunan sektörün önemli oyuncularından biridir.

2013 : Allianz – Yapı Kredi ortaklığını hayata geçirmek için gerekli olan onay, Hazine Müsteşarlığı ve Rekabet Kurumu’ndan alındı. 2013 yılının Temmuz ayında Allianz, Yapı Kredi Sigorta’nın ve Yapı Kredi Emeklilik’in ana ortağı konumuna geldi.

 

 

 

Pin It on Pinterest