Kasko Poliçesi

Kasko sigortası, kaza veya hasar sonrasında aracınızın zararını karşılamak için isteğe bağlı sigortadır. Trafikte veya park halinde aracınızı risklere karşı koruma altına alır.

Kasko Poliçesi

Neden Kasko yaptırmalısınız?

Kasko kendi risklerinizi güvence altına almanızı sağlar. Trafikte kazazede iseniz, zarara uğratan aracın zorunlu trafik sigortası zararınızı karşılar. Haksız olduğunuz durumlarda veya park halinde meydana gelebilecek bir çok zarara karşı kasko poliçeniz sizi korur. Bu sigorta karşı araçtaki hasarı değil, sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alır. Bu sigortanın amacı, sigorta ettirene ait motorlu aracın uğrayacağı zararları karşılamaktır.

Kasko Sigortası Kapsamı

İsteğe bağlı bir sigorta türüdür. Aracın yanması, çalınması gibi standart teminatlar dışında sigortalının talebi doğrultusunda ek teminatlar ile sigorta kapsamı genişletilebilir. Poliçede aksi belirtilmediği sürece sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir.

Kasko Sigortasında Başlangıç ve Bildirim Süreleri

Ödemenin yapıldığı tarihte başlar. Eğer poliçe tutarı taksitle ödenecekse peşinatın ödendiği gün sigorta başlar. Başlangıcı ve bitişi taraflar arasında aksi kararlaştırılmadıkça, Türkiye sınırları içinde, Türkiye saati ile 12.00’de başlar ve bitim günü aynı saatte sona erer. Sigorta ettiren araca zarar verici olayın yaşandığı günden itibaren 5 iş günü içinde rizikonun gerçekleştiğini sigortacıya bildirmekle yükümlüdür.

Rizikonun gerçekleşmesi halinde, sigortacı hasar ile ilgili belgelerin kendisine verilmesinden itibaren en geç 15 gün içerisinde hasar ve tazminat miktarını sigortalıya bildirmek zorundadır.

Kasko Sigortası neleri kapsar

Merak ettikleriniz ?

 • Kasko yaptırmak zorunlu mudur ?
  • Hayır. İsteğe bağlı bir sigorta türüdür.
 • Hangi araçlar yaptırabilir?
  • Karayolunda kullanma izni olan motorlu ve motorsuz tüm kara araçları kasko yaptırabilir.
 • Teminatları nelerdir?
  • Çarpışma, yanma, çarpma, hırsızlık ve üçüncü kişilerin verdiği zararlar ana teminat ve doğal afetler ve benzerlerini ise ek teminatlardır.
 • Trafik sigortasından farkı nedir?
  • Trafik sigortası sadece aracınızın üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları teminat altına alır ve yaptırılması zorunludur. Kasko ise hasar durumunda kendi aracınıza gelen maddi zararları teminat altına alır ve zorunlu değildir.
 • Poliçe fiyatı sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir mi?
  • Evet. Her şirketin kasko poliçesi fiyatı farklıdır. Uzmanlarımız size en uygun fiyat teklifini sunarken onlarca sigorta şirketi fiyatını karşılaştırırlar.

 

Pin It on Pinterest